ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjalori i Informatikės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Fjalori i Informatikės   Sat Jun 30, 2007 3:24 am

Fjalori i Informatikės

--------------------------------------------------------------------------------

Analog
Proces i cili vazhdon me njė ritėm tė pandryshuar. E kundėrta e analogut ėshtė digitali.

ASCII
Shkurtesė pėr American Standard Code Information Interchange. Ėshtė njė tabelė me 7 bit.


Basic

Beginners All purpose Symbolic Instruction Code. Gjuhė programuese me qėllim tė pėrvetsimit tė programit tė zhvilluar nė vitet 1963-65 nė njė kolegj tė SHBA-sė.


BPS
Bits pro Second BPS. Kjo ėshtė shkurtesė pėr matjen e transfermit tė shenimeve nė sekondė.


Binar
Dual, nė dy pjesė apo dy vlersime rrjedh nga gjuha angleze Binary.


Bit
Vlera e kėsaj mund tė jetė 0 apo 1. Binary Digit.


Boot
Startimi i kompjuterit. Programi i parė i cili startohet nga ROM`i (Read Only Memory).


Byte
Njėsi matėse pėr memorje. Njė byte (lexo: bajt) i ka 8 bit.


C, C++
C ėshtė njė gjuhė programuese e cila ėshtė e zhvilluar nė vitin 1973 pėr sistemin punues “UNIX”. Kjo gjuhė programuese ėshtė zhvilluar nė vitin 1986 dhe merr emrin C+. Dhe mė vonė merr emrin C++, ku ka ndryshime nė pėrpunimin e objekteve.


CAD
Computer Aided Design. Program pėr konstuktimin dhe vizatimin e projekteve teknike. CAD tė njohura momentalisht janė: CATIA (IBM), AutoCAD (Autodesk) si dhe e specializuar pėr vizatime teknike nė 3D ėshtė Pro Enginner (PTC).


CAE

Computer Aided Engineering. Program pėr planifikimin dhe projektimin e projekteve inxhinjerike.


CAM
Computer Aider Manufacturing. Finalizimi i produkteve me ndihmen e makinave si psh. CNC (Computer Numerical Control)


CAP
Computer Aided Planing. Planifikimi dhe pėrgaditja e pėrpunimit apo projektit.


CASE
Computer Aided Software Engineering. Pėrmbanė njė sasi tė veprimeve siē janė: pėrpunimi i programeve, pėrkthimi i tyre, editorėt etj.


CAQ
Computer Aided Quality Control. Metoda pėr kontrollimin e qualiteteve tė produkteve pėrmes kompjuterit.


CD-ROM
Computer Disk-Read Only Memory. Bartėsi memorizues optik. Kėtu nuk mundemi tė i regjistrojm shenimet tona.


Chip
E ndėrtuar nga siliciumi dhe ėshtė element gjysmė pėrēues.


CNC
Computer Numerical Control. Dirigjimi i makinave psh. nė industrinė mekanike.


Cod
Njė lloj ēelsi, me tė cilin bėhet e pamundur hapja psh. e programeve nga personat e pa autorizuar.


Computer
Emri internacional pėr kompjuterėt personal. Rrejdh nga flaja Computare qė do tė thotė Llogaritje.


CPU
Computer Procesor Unit. Ky ėshtė njė procesor kryesor i cili dirigjon gjithė kompjuterin.


Cursor
Treguesi i pozitės sė shkrimit. Paraqitja e tij nė monitor tregon vendim e veprimit.


DOS
Disk Operating System. Sistemi punes prej tė cilit startohet (booting) kompjuteri dhe programet tjera.


Dual
Sistemi binar


Digital
Digi-Gishti. Diēka qė mund tė numėrohet, psh. numra dhe shėnime qė sistemi kompjuterik mund t`i llogaritė.


Disketa
Memorizuesi ekstern. Floppy Disk


Electronic Mail- E-mail
Transferimi i informatave pėrmes shtegtimit elektronik.


Floppy disk
lexo-disketa


Formatim
Urdhėr me tė cilin mund tė formatohet disketa apo H-disku, pra me ketė urdhėr fshihet disketa apo hard disku.


Gateway
Lloj kompjuteri (Server-Hyrje) i cili mundėson hyrjen nė bashkėsin e sistemeve kompjuterike tė lidhur nė rrjetin kompjuterik psh. LAN Local Area Network


Gbyt
1 Gigabyt=1073741824 Byt, kjo ėshtė njėsi pėr matjen e memorjes kompjuterike.


Hard Disc H-Disc
Disku i cili ndodhet nė njėsin qendrore kompjuterike ku deponohen programet.


Hardware
Komponentet fizike si psh. Printeri, Monitori, Tastatura etj.


Hidden Files
Pėrmbajtjet e fshehura tė datave.


Http
Hyper Text Transfer Protocol. Protocol me tė cilin mundėsohet bartja e informacioneve nė internet.


ID
Identification-Njohja apo identifikimi


Input
Hyrja e informatave


ISDN
Integrated Service Digital Network, rrjetė komunikimi e ndėrtuar mbi principin e transferimit digital tė informatave.


Kb
1Kilobyt = 1024 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike.


Keyboard
Fjalė anglezė qė do tė thotė Tastaturė.


LAN
Local Area Network, rrjeta kompjuterike e kufizuar vetėm nė njė lokal.


LCD
Liquid Crystal Display. Monitor i cili bėhet me tekniken e perpunimit tė kristaleve.


Mailbox
Arka postale elektronike.


Mbyt
1 Mbyt = 1048576 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike


Menu
Pėrmbajta e urdhėrave, e cila zakonisht gjendet nė anėn e majt lartė programeve.


Maus
Mini elektronik, me tė cilin mundet tė levizni kursorin nė monitor.


Mikroprocessor
Ėshtė njė Chip elektonik i cili ka funksionin kryesor nė sistemet kompjuterike.


MODEM
MO-Modulator, DEM-Demodulator. Ky mundėson komunikimin nėpėrmes dy kompjuterave.


Network Software
Program me tė cilin mundesohet punimi nė rrjetė kompjuterike


Output
Dalje e shėnimeve nga sistemi kompjuterik, kėtu bėnė pjesė edhe Printeri apo Monitori.


OS/2
Sistem punes si psh. Windows, i cili ėshtė zhvilluar nga firma amerikane IBM.


Pentium
Njė lloj procesori i firmės Intel. Llojet: Pentium III, IV, Celereon etj.


Pixel
Picture Element. Elementi mė i vogel i cili prezentohet psh. nė Monitor apo Priter.


PostScript
Gjuhė programuese e cila dirigjon printerin.


Printer
Shtypėsi


RAM
Random Access Memory. Ėshtė memorja nė tė cilan shkruhen dhe lexohen programet. (ROM-memorja vetėm pėr lexim).


ROM
Read Only Memory. Memorje nė tė cilėn mundėsohet vetėm leximi i programeve.


Scanner
Periferi e sistemit kompjuterik, me tė cilin mundėsohet kopjimi i dokumenteve nė monitor pastaj ku mundet tė bėhet pėrpunimi.


Server
Kompjuteri kryesor nė njė rrjetė, prej tė cilit psh. mundėsohet ndrrimi i pasėordit.


Software

Programe kompjuterike tė cilat mund tė jenė tė shkruara nė shumė gjuhė tė ndryshme programuese si psh. Pascal, C++ etj


Streamer

Periferi e kompjuterit nė tė cilin mundėsohet sigurimi i shenimeve nė njė shirit memorizues.


TCP/IP
Transmision Control Protocol/ Internet Protocol. Protokolli i kontrollimit kur komunikohet pėrmes internetit.


Unix
Sistem punues i cili ėshtė zhvilluar nė SHBA.


Utility
Programe pėr shėrbime tė ndryshme

VGA
Video Graphics Array.

WAN
Wide Area Network, rrjeta e cila mundėson komunikimin nė njė hapėsirė tė gjėrė psh. nėpėr qytete. Ėshtė e kundėrta e LAN`it.


Word
Program pėr pėrpunimin e teksteve e cila zhvillohet nga firma e njohur Microsoft
--------------------------------------------------------------------------------

Analog
Proces i cili vazhdon me njė ritėm tė pandryshuar. E kundėrta e analogut ėshtė digitali.

ASCII
Shkurtesė pėr American Standard Code Information Interchange. Ėshtė njė tabelė me 7 bit.


Basic

Beginners All purpose Symbolic Instruction Code. Gjuhė programuese me qėllim tė pėrvetsimit tė programit tė zhvilluar nė vitet 1963-65 nė njė kolegj tė SHBA-sė.


BPS
Bits pro Second BPS. Kjo ėshtė shkurtesė pėr matjen e transfermit tė shenimeve nė sekondė.


Binar
Dual, nė dy pjesė apo dy vlersime rrjedh nga gjuha angleze Binary.


Bit
Vlera e kėsaj mund tė jetė 0 apo 1. Binary Digit.


Boot
Startimi i kompjuterit. Programi i parė i cili startohet nga ROM`i (Read Only Memory).


Byte
Njėsi matėse pėr memorje. Njė byte (lexo: bajt) i ka 8 bit.


C, C++
C ėshtė njė gjuhė programuese e cila ėshtė e zhvilluar nė vitin 1973 pėr sistemin punues “UNIX”. Kjo gjuhė programuese ėshtė zhvilluar nė vitin 1986 dhe merr emrin C+. Dhe mė vonė merr emrin C++, ku ka ndryshime nė pėrpunimin e objekteve.


CAD
Computer Aided Design. Program pėr konstuktimin dhe vizatimin e projekteve teknike. CAD tė njohura momentalisht janė: CATIA (IBM), AutoCAD (Autodesk) si dhe e specializuar pėr vizatime teknike nė 3D ėshtė Pro Enginner (PTC).


CAE

Computer Aided Engineering. Program pėr planifikimin dhe projektimin e projekteve inxhinjerike.


CAM
Computer Aider Manufacturing. Finalizimi i produkteve me ndihmen e makinave si psh. CNC (Computer Numerical Control)


CAP
Computer Aided Planing. Planifikimi dhe pėrgaditja e pėrpunimit apo projektit.


CASE
Computer Aided Software Engineering. Pėrmbanė njė sasi tė veprimeve siē janė: pėrpunimi i programeve, pėrkthimi i tyre, editorėt etj.


CAQ
Computer Aided Quality Control. Metoda pėr kontrollimin e qualiteteve tė produkteve pėrmes kompjuterit.


CD-ROM
Computer Disk-Read Only Memory. Bartėsi memorizues optik. Kėtu nuk mundemi tė i regjistrojm shenimet tona.


Chip
E ndėrtuar nga siliciumi dhe ėshtė element gjysmė pėrēues.


CNC
Computer Numerical Control. Dirigjimi i makinave psh. nė industrinė mekanike.


Cod
Njė lloj ēelsi, me tė cilin bėhet e pamundur hapja psh. e programeve nga personat e pa autorizuar.


Computer
Emri internacional pėr kompjuterėt personal. Rrejdh nga flaja Computare qė do tė thotė Llogaritje.


CPU
Computer Procesor Unit. Ky ėshtė njė procesor kryesor i cili dirigjon gjithė kompjuterin.


Cursor
Treguesi i pozitės sė shkrimit. Paraqitja e tij nė monitor tregon vendim e veprimit.


DOS
Disk Operating System. Sistemi punes prej tė cilit startohet (booting) kompjuteri dhe programet tjera.


Dual
Sistemi binar


Digital
Digi-Gishti. Diēka qė mund tė numėrohet, psh. numra dhe shėnime qė sistemi kompjuterik mund t`i llogaritė.


Disketa
Memorizuesi ekstern. Floppy Disk


Electronic Mail- E-mail
Transferimi i informatave pėrmes shtegtimit elektronik.


Floppy disk
lexo-disketa


Formatim
Urdhėr me tė cilin mund tė formatohet disketa apo H-disku, pra me ketė urdhėr fshihet disketa apo hard disku.


Gateway
Lloj kompjuteri (Server-Hyrje) i cili mundėson hyrjen nė bashkėsin e sistemeve kompjuterike tė lidhur nė rrjetin kompjuterik psh. LAN Local Area Network


Gbyt
1 Gigabyt=1073741824 Byt, kjo ėshtė njėsi pėr matjen e memorjes kompjuterike.


Hard Disc H-Disc
Disku i cili ndodhet nė njėsin qendrore kompjuterike ku deponohen programet.


Hardware
Komponentet fizike si psh. Printeri, Monitori, Tastatura etj.


Hidden Files
Pėrmbajtjet e fshehura tė datave.


Http
Hyper Text Transfer Protocol. Protocol me tė cilin mundėsohet bartja e informacioneve nė internet.


ID
Identification-Njohja apo identifikimi


Input
Hyrja e informatave


ISDN
Integrated Service Digital Network, rrjetė komunikimi e ndėrtuar mbi principin e transferimit digital tė informatave.


Kb
1Kilobyt = 1024 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike.


Keyboard
Fjalė anglezė qė do tė thotė Tastaturė.


LAN
Local Area Network, rrjeta kompjuterike e kufizuar vetėm nė njė lokal.


LCD
Liquid Crystal Display. Monitor i cili bėhet me tekniken e perpunimit tė kristaleve.


Mailbox
Arka postale elektronike.


Mbyt
1 Mbyt = 1048576 Byt, njėsi matėse e memorjes kompjuterike


Menu
Pėrmbajta e urdhėrave, e cila zakonisht gjendet nė anėn e majt lartė programeve.


Maus
Mini elektronik, me tė cilin mundet tė levizni kursorin nė monitor.


Mikroprocessor
Ėshtė njė Chip elektonik i cili ka funksionin kryesor nė sistemet kompjuterike.


MODEM
MO-Modulator, DEM-Demodulator. Ky mundėson komunikimin nėpėrmes dy kompjuterave.


Network Software
Program me tė cilin mundesohet punimi nė rrjetė kompjuterike


Output
Dalje e shėnimeve nga sistemi kompjuterik, kėtu bėnė pjesė edhe Printeri apo Monitori.


OS/2
Sistem punes si psh. Windows, i cili ėshtė zhvilluar nga firma amerikane IBM.


Pentium
Njė lloj procesori i firmės Intel. Llojet: Pentium III, IV, Celereon etj.


Pixel
Picture Element. Elementi mė i vogel i cili prezentohet psh. nė Monitor apo Priter.


PostScript
Gjuhė programuese e cila dirigjon printerin.


Printer
Shtypėsi


RAM
Random Access Memory. Ėshtė memorja nė tė cilan shkruhen dhe lexohen programet. (ROM-memorja vetėm pėr lexim).


ROM
Read Only Memory. Memorje nė tė cilėn mundėsohet vetėm leximi i programeve.


Scanner
Periferi e sistemit kompjuterik, me tė cilin mundėsohet kopjimi i dokumenteve nė monitor pastaj ku mundet tė bėhet pėrpunimi.


Server
Kompjuteri kryesor nė njė rrjetė, prej tė cilit psh. mundėsohet ndrrimi i pasėordit.


Software

Programe kompjuterike tė cilat mund tė jenė tė shkruara nė shumė gjuhė tė ndryshme programuese si psh. Pascal, C++ etj


Streamer

Periferi e kompjuterit nė tė cilin mundėsohet sigurimi i shenimeve nė njė shirit memorizues.


TCP/IP
Transmision Control Protocol/ Internet Protocol. Protokolli i kontrollimit kur komunikohet pėrmes internetit.


Unix
Sistem punues i cili ėshtė zhvilluar nė SHBA.


Utility
Programe pėr shėrbime tė ndryshme

VGA
Video Graphics Array.

WAN
Wide Area Network, rrjeta e cila mundėson komunikimin nė njė hapėsirė tė gjėrė psh. nėpėr qytete. Ėshtė e kundėrta e LAN`it.


Word
Program pėr pėrpunimin e teksteve e cila zhvillohet nga firma e njohur Microsoft
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
 
Fjalori i Informatikės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Programe 2007-
Kėrce tek: