ForumForum  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI DASHURIJE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:26 am

NUK TE SHOH ME ?!


Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalleKu je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter
ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lotpse ike kur shum te deshta ?
a je tash e gezuar
a e kujton tash zemren
qe dikur e pate tradhetuar?mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumiree di qe per mua me smendon
dhe keto poezi nuk i lexon
e di qe tash je bere nene
e mua perjete anash me ke lenenese nje nate me sheh enderr
menjehere nga gjumi ngritu
kujto tradhetine qe me ke bere
pije helmin edhe mbytu

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:27 am

VUAJ NĖ HESHTJE!!!


- Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj


Vuaj per ty ne heshtje
kete se din askush
pse smund te harroj
kur ma djege zemren prush?Mos mendo se fitove
qe mua me le vete
se rende me lendove
denimin ke me gjetedhe ne enderr te shoh
kur sdua me te pa
kur e di shum mire se
ti me pate vrakaluan shum vite
pa ty ne vetmi
vetem lotet e zemres
me bene shoqerismunda te harroj
edhe pse u mundova
smunda te dashurohem
se shum u lendova


perse me tradhetove
fare pa me treguar
kurr sme the se tjeter
ti ke dashuruardo te isha i pajtuar
dhe nga ti do te largohesha
vetem nese me tregoje
tjeter dashurojshaedhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyerpyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjerepse me djege ne shpirt
pse me lendove ne zemer
kur per mua ishe
ti e vetmja femerperse me bere te vuaj
perse me bere te qaj
per jete e per mot
ne zemer te mbaj


do te isha i lumtur
vetem ty te harroj
por sado qe po mundohem
ende me zemer po te kujtoj


meritove te mallkoj
por une i tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lamprap me dhimbsesh ti
mendoj se sje e gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar


per tradhetine tende
kerkova nje arsye
perse keshtu pa meshire
zemren me ma thyekerkova te me thuash
valle se ku gabova
tradhetine pas shpine
me qka e meritovaune kurr ste kam tradhetuar
me tjera kurr skam shkuar
por se ti je e tille
kurr nuk e kam menduarune ti fala te gjitha te mirat
ti me fale avanturat
ne mes te dashurise sone
i shkaterrove urat


Vuaj tash ne heshtje
dhe loti po me vret
mbaj mend se pa ty
perjete mbeta veti mbyllur ne vetmi
me lot dhe pa shprese
e di se n'zemren time
ti me nuk ben pjeseshpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiqune e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?me fal tash gabova
se ti skishe zemer
e ndyve perjete
emrin e quajtur femer!tash qe jam ne vuajtje
dhe vdekjen kerkoj
ndoshta ne boten tjeter
mundem te takoj


por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe vajza pa ndenja
veq per avanturkujtoj lotet e mi
qe token e bene det
ajo jane deshmia
se te deshta me te vertete


Nuk eshte e lehte
per nje vajze te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruashte thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh e kaluar
ne zemren time e harruar!


por ndenjat sme lejuan
qe une ty te harroj
mbeta me zemer te thyer
te vuaj e te vajtojpoezite e mia
ti nuk i sheh fare
moj vajze e pazemer
moj vajze tradhetaretash vetem ta dish
sa shum per ty shkruaj
ndoshta e kupton pak
se sa shum po vuajpoezite e mia
vuajtjen time tregojne
zoti i denofte rende
ata qe tradhetojnejeta ime iku
ti ma vodhe shpresen
me genjeve rende !
dhe e theve besen!mendoja se e ke
besen shqipetare
por ti e kishe nje bese
ate tradhetare!kur me ty une isha
ardhmerine e planifikoja
mendoja kurr sdo te ndahemi
se vertete te dashurojatash me mua do te ishe
e lumtur dhe me femi
por ne vendin tim tjetri
po te ofron dashuri


e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhembpse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:27 am

TI JE E KALUAR.


Ti je per mua
tani nje e vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekurti je e kaluar
por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar
dhe per ty po qajne naten me yje
ne qetesine intime
ne enderr tek ti
do te vij hija imemos mendo se jeta
mua me gezoj
ajo jeten time
shum keq e ngushtoj


jeta ime tash
mbet ne nje erresire
momenti i humbur
dhe shum i veshtireqdo gje u shua
qdo gje tash kaloi
por kurr su harrua
enderra qe jetoi


ti je e kaluar
per mua e harruar
dhe ne zemren time
e pa zevendsuarmos mendo se pa mua
e lumtur jeton
sepse e di qe ti
kete po e aktronndoshta vetem kot
tani une po flas
por a ja vlen per ty
veten qe ta vrasmomenti i hidhur
qasti i veshtire
me detyron zemra
te them lamtumire

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:28 am

A JE TASH E LUMTUR??!


A je tash e lumtur
me ate qe e deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte


sa shum te deshta
sdi a e besove
me tredhetine qe me bere
shum ti me lendove


nese une ta fali
zemra nuk ta fale
se lotet ne sy
s'mundem me i ndaletash ne shtratin tend
gjindet nje djal tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeterune per ty po qaj
dhe ende po vuaj
kete se meritove
qe poezi te shkruajtash a je e lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the


iku lumturia ime
qe nuk zgjati shum
erdhi zjarri ne zemer
dhe me beri shkruamiku enderra ime
qe e kisha per ty
erdhi vuajtja ne zemer
me la me lot ne sy


Edhe nje here zemra po me thehet
edhe nje here shpirti po me lendohet
vuajtja e dikurshme prap po me kthehet
plaga e vjeter prap po me trazohet-Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq i vdekur mundem te harroj

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:28 am

E BUKURA E DIELLIT DHE E HENES


Rastesisht te pashe
se di qka me dergoi
vetem ndjeva diqka ne zemer
se shum te dashuroime rrinte mendja tek ti
fytyra jote me kujtohej
zemra me rrahte fort
e vujtja ne zemer me shtohej


e di se ndoshta kurr me
une ty sdo te shoh
ndoshta do te shoh pas nje kohe
dhe mire do te njohe di se smundem ta harroj
ate fytyren tende te bardhe
e di se dielli me sme nxeh
e di se te ti me kurr skam me ardhebeso se per ty mendova
prej dites se pare qe te pashe
per ty ndenja krijova
dhe ne dashuri shum rashese di a mendon ti per mua
siq mendoj une per ty
por nje gje te vertete ta them
prap ne kete qytet kam me u kthynese me jepet rasti
qe une ty serish te takoj
beso se sdo te kem hamendje
por ate rast do ta shfrytezojdo te them qka ndjej per ty
do te them se te dua
do te them se isha i qmendur
kur u gjenda afer buzeve tuae di se je bija e nenes
e bukura e diellit dhe e henes
per mua je me e bukur ne bote
kushdo qe flet ndryshe eshte e kotese di si do tja bej pa ty
se di a mundem te harroj
kjo eshte me e keqja qe smundem
aspak nga zemra ta largoj
e di qe kete poezi nuk e sheh
dhe fare nuk e din qe une shkruaj
sikur ta dishe se shkruaj per ty
do ta kuptoshe se per ty po vuajper fund nga larg te pershendes
ne enderr nje takim me ty e pres
edhe pse se kam asnje shprese
ne shikim te pare te deshta me besenese sheh nje enderr nje dite
dhe ne ate enderr me sheh mua
dije se te deshta me shikim te pare
dhe ende ty do te te duame fal qe te deshta
e smunda ta them
me fal qe deshta rishtas
me ty bashk te jemme fal qe fatin tim
ne meshire e lash
dhe sa te deshta
fare nuk ta thashkurr se mendova se ti
do te me besh te shkruaj poezi
kurr se mendova se serish
kjo zemer do te ndjej tjeter merzise mendova lotin ne sy
qe une te qaj per ty
te mendoj se te deshta
ne vend se ta them kete ,une heshtakoha iken une lotoj
me zemer te vuajtur po jetoj
me shprese te vdekur mendoj
por si te dashuroj?!
e bukur ishe ska koment
te deshta ty per nje moment
por ky moment nuk zgjati shum
zemra e mjere mbeti ne shkruamle te rrjedhe jeta si eshte shkruar
besoj ne zotin qe tjeter ska
mendoj se askush seshte i pafat
nda jeta reale per me nda

-Ne rend te pare i besova zotit
ne rendin e dyte te besova shum TY
se mendova se po me ndjek rruga e lotit
se mendova se zemra keshtu ka me u thy

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:29 am

ZEMRA QE TI E THEVE


Nuk ishte zgjidhje finale
qe ti nga une shkove
por ishte vazhdim per vuajtjet
qe mua mi shkaktove
nuk ishte lehte per mua
qe ike e me su ktheve
por me veshtire ishte
kur zemren time e thevesmund ta fale gabimin
zemra ime e thyer
se nuk eshte mire te mbes une
me emer te ndyer
mendove se ketu
kjo jete merr nje fund
se ti do te ikesh
e sdo te takoj askund


shum gabim ke bere
se smund te me fshehesh
prap ne zemren time
e dija se do te kthehesh


por tash jo dashuri
do te gjesh urrejtje
do te gjesh mallkim
jo levdata por vrejtje
zemra qe ti e theve
shum te ka mallkuar
per mua gjithmone
mbetesh e harruarpor mallkimin kurr
une nuk do ta ndale
e as tradhetine qe me mbere
kurr nuk do ta falemundesh te me lutesh
por lutje me ska
vete tradhtia jote
tani te ka vra


kete u dasht ta mendosh
qysh ne fillim
e jo tani pasi lendove
zemren dhe shpirtin timsti fale mekatet tua
zemra qe ti e theve
miresine time
me tradheti ma ktheveloti ende me bie
ne syte e mi te verbuar
duhet patjeter te haroj
edhe pse te kam dashuruarse kjo dashuri
skishte aspak vlere
kishte vetem vuajtje
ne ket zemer te mjere
qdo gje tash per ne
merr nje fund fatal
mos mu lut per mallkimet
se une kurr si ndalmendoja se ti je
engjell i kesaj zemre
por ishe me e poshtera
qe si takon tja them nje femre


nuk e di tash jeten
si po e kalon
ndoshta je e lumtur
ndoshta zoti po te denon


vetem nje e di
se tash eje e penduar
se askush sdo te doje
si un qe te kam dashuruar
kjo jete perfundon
vetem me nje deshire
qe te shoh duke vuajtur
e te qesh pa meshire
se keshtu bere ti
kutr qeshe me mua
ike e more tjetrin
e mua me the te duanga une me se degjon
kurr fjalen te dua
se kjo fjale kurr me
sdo te ekzistoj per ty ne mua


per ty do te kem
vetem te rendin mallkim
dhe lutjen te zoti
qe te sjell denim


nese dikush pyet
pse aq shum te mallkoj
se dashuria qe kisha me ty
me la ne vetmi jeten ta kalojvjetet me iken shpejt
e jeta rende me denoi
askush smendoi me per mua
loti kurr sme pushoi

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:30 am

PER MUA JE E VDEKUR

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh e harruar
e vdekur dhe e varrosur


mos mendo se tere jeten
ty do te mendoj
sede ka vajza tjera
qe me meritojnvertete per ty kam qare
dhe per ty kam menduar
por tash ne zemren time
mbetesh veq e kaluar
mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove


ska me asnje falje
nga ana e zemres sime
ska me as meshire
ska per ty nderimeper mua je e vdekur
dhe krejt e harruar
sepse keshtu te kthehet
kur shum te kam dashuruarmeritove kete shperblim
me ta kthy keshtu
sepse e ke ditur mire
se sa shum te duvdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy
tash vetem shkruaj per ty
por kete e bej me nje qellim
ta dine te gjithe se sa te deshta
e si ma djege shpirtin tim


ta dine te gjithe si te mallkova
dhe qe per ty une jetova
ta dine se tradhetia te kthehet
dhe vet zemra jote thehetper ate qe te ka dashur
mbetesh nje e kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruarne vend te dashurise
tash shum urrejtje kam
te them se kurr me
ne zemer nuk te kamik shko te ai tjetri
se atje ke pasurine
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurinehumbe ate qe te deshti
vetem per pak pare
u bere e pameshire
gjeloze e tradhetarenje dite do te denoj
vete tradhetia jote
se me le plage ne zemer
te pasheruar per shum motetash ne vendin tim
loti le te flet
se une per jete e mot
tash po mbetem vetpor nje dite dhe ti
do te jesh e vetmuar
ke me u penduar
por shum tash je vonuar
harrom te lutem mua
dhe doren qe te ka prekur
per mua mbetesh e kaluar
per mua je e vdekur

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:30 am

LARG SYVE TE MI

Larg meje je ti
larg syve te mi
dhe larg zemres sime
e cila mban zi


larg enderres sime
po te mbaj ne kujtime
sepse ti i le mall
lot edhe pikellimeLarg syve te mi
qe ende kane lot
ti gjindesh shum larg
me shprese jam ne zotlarg meje gjithmone
ti je dhe te kerkoj
vetem ne enderrat e mia
por smundem te takojmallkoj kete largesi
qe me la mua vete
me lot ne sy e faqe
te vajtoj per jetea don te me kthehesh
a don te me vish
apo perjete ne vetmi
atje don te rrish


vuajtja per ty
nuk me le te qete
kujtoj se tash une
ne vetmi kam mbete
ne jete me shoqeron
vetem nje kujtim
se sa te ka dashur
perher shpirti im
kujtim i veshtire
por me nje qetesi
sepse zemra e mjera
mendon vetem per tyik jeta shum shpejt
e mua me le vete
si nje jetim me lot
dhe si nje femij ne djepe kujt tash ti besoj
vetem enderres sime
e cila kur me shfaqet
me le veq kujtime

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:31 am

KUR TA PASH UNAZEN!!


Qdohere i kritikoje te tjerat
e tash vete luajte bisht
me lendove mua zemren
kur ta pash unazen ne gishtajo per jeten time
nuk simbolizoi asgje te mire
por nje lot e nje vuajtje
ne nje moment te veshtireajo qarte me tregoi
se ti kishe tash tjeter
harrove shpejt zemren time
dhe dashurine tende te vjeter
kur ta pashe unazen ne gisht
nga syte e mi pikuan lot
e pashe se se kishe pas serizisht
mbeta te lutem vetem ne zotkush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoinje dite ti do te vdesesh
dhe nese zoti ta fale gabimin
zemra ime kurr sta fale
se ti ja solle pelininnje dite dhe une do te vdes
por per ty me sdo te mendoj
ne vend se te them sa te kam dashte
me shpirt e zemer do te mallkojne vendin tim lutju tjetrit
se ate e zgjodhe si shok te jetes
mua me le anash larg
nga rruget e se vertetestash e shoh se unaza jote
ne gisht paska mbete e ndryshkur
te lutem kujto tash zemren time
ka mbet si nje lule e vyshkur

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:31 am

A e bere zemren gur?

A e bere zemren gur?
te mos kesh kurr avantur
vetem njehere te dashurosh
ate qe te do ta respektoshA e bere syrin pa lot
kur te qash te mos shihen dot
te duash me shpirt e zemer
shpirtin ta therrasesh ne emerA e ktheve shpirtin pas vdekjes
siq e formove qiriun pas tretjes
sikur ike e me su ktheve
dhe zemren time si e theveshum pyetje te bera ne jete
por asnje pergjigje se gjeta
me lot dhe i vetmuar
ende po me kalon jetase di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne muaa je ti ajo qe me thoje
se une e dua nje tjeter
a je ti ajo qe shum shpejt
harrove dashurine e vjeterse di sa zemra i kishe pase
ndoshta skidhe zemer fare
qe theve shum te tjera
gjeloze moj tradhetare


Kur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:31 am

SHUM TE KAM QARĖ ME LOT NE SY.


-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashurashum here te enderrova ty
ne fund zemren ma ke thy
me ke lene pa asnje shprese
diten kur me theve ne besenuk e kam lehte pa try te jetoj
nuk e kam lehte qdo dite te vajtoj
nuk e kam lehte qdo nate te shkruaj
nuk e kam lehte per ty te vuajdenimin qe ti e meritove
i lutem zotit qe ta dhuroj
se mua jeten ma shkaterrove
me le plge qe smund ta sherojiku jeta ike dhe ti me te
me le mua me lot ne zemer
qajta me gjak ne vend te lotit
paske qene e mallkuar femerte gjith me pyesin pe spo te harroj
por kurr askush sme kuptoj
se tradhetia jote rende me lendoj
me la plage qe smund ta sherojnese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshmeti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanturesi qenka jeta kur je me tjeter
dhe kur me ate ke tash femij
kujt i ka ngjare valle me thuaj
ruaje ne vendin tim ate sabijmos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj
se dashuria jone tash u harruai dhe lot veq jetes sime
zemres sime i dhe pikellim
plage dhe vuajtje te perjetshme
lutem tash veq per amshimmos harro nje gje ne jete
se shum kam qare dhe qaj per ty
edhe pse zemren ma ke thy
edhe pse e di se kurr ske me u kthyjeta ty do te denoj
kete te lutem mbaje ne mend
dije se per qka po ndodh kjo
se nzemren tme skre me vend

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:32 am

HESHTJA LE TE FLET.

Ne vendin e zemres
me mbet vetem siklet
ne vendin tim tash
loti le te fletne vendin e loteve
le te flet vetmia
ne vendin e shpreses
mbetet veq tradhtia


Heshtja le te flet
se une skam me fjale
nje dite do ta kuptosh
sa te deshti nje djale
Jetoj me lot ne sy
si jetim i mbetur vet
ne vendin e plageve te mia
heshtja le te fletse di tash ku je
dhe nuk me intereson
por dije se qdo dite
zemra po te mallkon

Dashurin E Filluam Te Dera E Shkolles Gjithmon Tė Rrisha Pran
Duke Ik Prej Ores Ket Qka Po E Tham Ėsht E Vertet Kėeshtu Ėnderrova Ne Gjum Kur Isha Duke Fjet ??

[Lumi rrjedh uj pikon gjak dua te te sho por jemi shum larg me thik me me there aspak nuk u ankova e vdekur e gjall me ty do te Takohem

Nese ti me don ma thuaj te vertetn sdo ta jap veq zemren por ta jap edhe jeten nese ke zemer ndaje bashk me mua nese ke fjal me thuaj te dua


PARA SE TE DASHUROHESH DUHET MIR TE MENDOHESH SE PO GABON S'KA MJEK QE TE SHERON

Dy pika lot' per dashuri, dy zemra qe ndodhen ende ne vetmi,dy zemra te arta, dy zemra te zjarrta, e duan njera tjetren edhe pse jan te larta..? SA ka deti uj dhe zall, aqe shume zemra ime per ty po qan. Edhe vdekjen e kam thirr shume her. Por pa ty nuk po me merr. Ne mesin e nates ne ket terr te zi une rri i vetmuar mendoj per ty, po te kisha afer dija qka te bej po neper mjet internetit nje puthje po ta qoj. Nese une vdes me mbulon dheu i zi mbi varrin tim do te shkruan, TE DUA vetun ty. Thikat i pranoj, plumbat i duroj,por n darjen me ty nuk mud ta paramendoj zemer ?Pa ty nuk mundem te rri, pa ty jeta me behet hi,pa ty varri nuk me pranon, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetum ty te don.....?Deshiroj te behem lot e te vije ne ftyren tende e te theme se s`te kam harrua dhe te theme se shume te dua. Nje fjal e gzim te dua me zemer ty o
shpirti im....?Naten nuk flej ter diten per ty mendoj,ter naten per ty lotoj...pse nuk kam forc te harroj? Pse ende te dua kur ti me ke harrua? Pse ende per ty vuaj, ?kur ti tjetren e ke pran, kur ti jeten me tjetren e ndan? pershendetje...?Kur te VDES ado te vish?Kto kujtime ado te mi bish? Per mbi varr me mi lexu e une mbrenda me vajtu, se prej teje jam largu!. se shum ty tkam dashuru...?
TASH I ERDH FUNDI KESAJ TUNG TE PERSHENDES NGA ZEMRA, love,


Tradhetia nuk egziston nga soti
Egziston qe moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qe tradheton
Duhet bukur te mendon
Se zemren tjetrit ja helmon
E shpirtin ja demton

Si ne lufte e dashuri
Emrin e ka tradheti
Nuk pyet rini as pleqeri
As bese e dashuri

Ajo ne cdo ane na ndjek
enderrat na i djeg
Planet tona i shkaterron
E viktima kerkon

Te tradhtosh eshte te mallkosh
Tjetrit zemren tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhetua eshte denim
eshte humbje e jo fitim
Se zoti kurre sta harron
Ne fund shpirtin ta farkon

Harroni ate shprehi
JU pleq e te ri
Se ne qofte se gjate doni te udhetoni
Harroni te tradhtoni

Do te fleni shume rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemres do ta keni normale
Neqofte se mbaheni per
fjale.....
-Nje keshill: ke kujdes!
-Nje deshire: mos me harro!
-Nje genjeshter: nuk te dua!
-Nje e vertet: me mungon shume

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:32 am

PSE?

Pse ekziston kjo dashuri?
Pse secili te shijon fjalen tradhti?
Pse s'deshirojn ta njohin dashurin?
Pse filluan ta shkatrojn rinin?
Pse tek rinia sekziston e verteta?
Pse per qdo gje ju merzitet jeta?
Pse keshtu po ndodh a me thoni?
Pse dashurin e vertete e tradhtoni?
Pse nuk rrini dore- per- dore?
Pse askush nuk e beni veten fajtore?
Pse thoni qe seriozisht dashurojm?
Pse ia vyshkeni gjethet luleve?
Pse ia theni krahet pellumbave?
Pse e harroni nje shpirt te ri?
Pse ate here jetoni ne dashuri?

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:33 am

Por prap nuk te harroj

Rri ne n qiellin e hapun
dhe zemra per ty mendon
e shiqoj yllin qe per ne dy ndriqon.
E shiqoj dhe henen
qe me drite thene erresime
dhe lart ne qiell ne dy mbrojm Dashurin.
Ne mendime te thella eshte jeta fantastike
ne te dy se bashku me nje dashuri ramantike.
Ashtu sikur hena qe bene drit
Ashtu sikur ylli qe ndriqon.
Ndoshta ti nuk

me do mua
Por une prap nuk te harroj....

*Te kerkojn lotet e mi*

Para se ti mbylli syt
Te kerkojn lotet e mi
Dhe nje here ai zerri yt
T’ma thot fjalen dashuri...Ta dish se per ty vuaj,
Ta dish se per ty shkruaj,
Ta dish se per ty jetoj
Ket nat ty ta dhuroj.
Ta dish se veq ty te kam,
Sa te zgjat jeta e jotja jam- Te dua te dua
Edhe gjithmon
Te kam dasht
Edhe pse tere jeten
Zemren ma ke plas.edhe pse...

Edhe pse ende jam i gjalle
per ty do te jam i papare,
i padegjuar, i lenduar
thjeshte, nje njeri i harruar .

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:33 am

Jeta!!!

Jeta eshte mundesi,perfito nga ajo .
Jeta eshte e bukur ,adhuroje.
Jeta eshte ender ,jetoje.
Jeta eshte sfide,perballu me te.
Jeta eshte loje,luaje.
Jeta eshte detyr ,plotesoje.
Jeta eshte e shtrenjte ,vleresoje.
Jeta eshte pasuri ,ruaje.
Jeta eshte dashuri ,shijoje.
Jeta eshte mister,zbuloje.
Jeta eshte dhimbje ,sfidoje.
Jeta eshte keng,kendoje.
Jeta eshte tragjedi ,shmangiu.
Jeta eshte aventure ,kujdes.
Jeta eshte shume e qmuar ,duaje.
Jeta eshte luft,mesohu edhe me te.
Jeta eshte Jete,lufto per te...!


Harro cdo gje qe te thashe
harro edhe fjalen te dua.
Per mua o djal me mos mendo
un nuk isha per ty, as ti per mua.
Harro zerin tim qe te thirra,
harro edhe ndjenjat bashk me te
Per mua me ti nuk eksiston
pra te lutem harro cdo gje
Harro Dashurin qe ne patem
harro edhe premtimet qe ne kemi premtuar
bashk me te harro ednerrat qe ne kemi enderruar
te lutem harro qe ne ishim te dashuruar....sa shum sante po me mungon.

sa shume kam deshire ,te kam pran.

Sa shum te dua qe per nje kohe te shkurter

u bere pjes e pandashme e jetes sime.

Ti me shprehe dashurine tende te paster

plot jete dhe endra.E une?! une,nuk flisja une nuk te tregoja

se te ndjeja ne qdo pjes te trupit .Por ,zemra ime e di mire ,

ajo fliste sepse rrhate se asnjeher ne jeten time .Ti je pjes

e trupit tim, e shpirtit tim dhe e jetes sime. Andaj,nuk mund te mos

e shpreh ate qe po me ze frymen.Dhe tani s'kam asgje te shtoj,

perveq te vertetes:::: TE DUA !!!

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
gon-che
Web Master
Web Master


Male
Numri i postimeve : 1442
Age : 26
Localisation : Ku S`ta Merr Menja Hiq
Emploi : Pritet
Loisirs : Shnosh
Registration date : 09/04/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   Sun Aug 05, 2007 3:34 am

TE DUA ME TERE SHPIRTIN....I LOVE YOU Dj.Gon-Che


Do te doja te isha pike loti
te lindja ne syte e tu
ne faqen tende te rreshqisja
na buzen tende te vdisja

jeta eshte te dashurosh
te dashurosh eshte te vuash
te vuash eshte te vdesesh
ateher pse te jetosh ??????????,

mos duaj qdo kend
mos vuaj kote
por duaje ate
qe per ty derdh lot


Kur te ndihehs vetem
dhe te mos kesh qetesi
vere doren ne zemer
per mua pak mendo
ulu prane dritares dhe henen shiko
ateher une nga larg do te ndiej
se vertet me do
ateher tek dritarja do vrapoj
ngre koken dhe henen shikoj
dhe atje larg ne qiell ne largesi
do te bashkohen shikimet tona
plot dashuri''E humba njeriun e zemeres sime''
Kur ai kishte datlindjen pa-pritmas u takuam ne shoqerine e njejt ne nje kafiteri!! Pas disa qastesh shoket dhe shoqet na lan vetem ne dyve duke gjetur arsye se nuk kishin kohe.Filloi t'me rrah diqka e shpejte ne zemer.Kur me ne fund vendosa t'ja thoja ate qe vertet ndjeja,ai me tha se tani eshte teper vone ,se tash une dashuroj dike tjeter.Tmerr e ankth per mua!!! Pastaj em tha s emunde te mbesnim vetem shoke por,une thashs e aty ku ka dashuri nuk ka shoqeri.Nuk munde ta besoja se une per te me nuk egzistoja!Tani e gjykoj veten pse nuk arrita t'ja shprehi ate qe vertet ndjeja ne kohen e duhur.Kur vertet nuk ka qast: qe nuk mendoj per te, qe nuk flas per te dhe qe nuk vuaj per te.Aq shume e mbjolla ne zemer aromen tende,aq rend me denove me refuzimin tend,me humbe shpresen e dashurise,me ndrydhe ndjenjat, me shuajte fjalet,te qeshurat qe kisha ndaj teje,me bere shkemb qe t'me rrah era e shiu,me shkatrrove pergjithmone,me fale lot per jete.10Shtatori ishte dita me e lumtur dhe me e hidhur e jetes sime.Te kuptova dhe me kuptove se duheshim vertet.Deshiroja qe se paku kete nate te harronim c'do gje,nuk ngopeshim dot se perqafuari,ah sikur te ishim keshtu gjithnje ne kraharorin e njeri-tjetrit.Shume kisha dashur te iki se bahsku me ty ,ne nje vend ku nuk ekziston askush pos ne te dyve,te rri me ty,te c'mallem dhe te mos ket lot ne syt e mi.Sa e quditshme eshte jeta!!? Duhemi dhe nuk mundemi te jemi bashk per shkak te te tjereve,mallkoj ata qe nuk na lojn bashk, ata se kan kuptuar dhe a's qe do ta kuptojn se me ne kan ber krim.Te humba pergjithmone i friksohem se nesermes,sikurse shkrihet bora nga era e jugut ashtu shkrihet zemra ime nga shiki yt dhe nga mungesa yte.Me thuaj qe me do qe te munde te jetoj per ate dashuri,une nuk jam zotrues i vetes sime por ,rob i zemres qe te kerkon ty.Pajtohu me ket dhe mos me ler te vdes me dhembje.Kaq shume vuaj si nje e marre per nje dashuri te humbur dhe flas em ererat qe s'me degjojn dot.Jeta ime nuk dot ket kuptim pa ty.Te kam pare ate dit kur te takova rastesisht ne qytet dhe nuk te pershendeta.E pashe se si tu zverdh fytyra,ani pse une behem qe nuk te shikoj kur ti me kalon prane,mendon se un e kam te lehte.Kam qar ter naten,me pushtoi nje mall i tmerrshem per te te perqafuar dhe per te qen pran teje.Do te doja qe ndonjeher te munde te te prekja floket,buzet dhe trupin qe dua me se shumti ne jete.Por,kjo do te jet vetem nje enderr qe do ta enderroj ter jeten dhe kurr s'dot munde ta bej realitet. Nuk ja vlene te rrezikojme ate qe kemi ndertuar tash.Te genjeva se te urreje ate dit,se tahs une dahsuroj dike tjeter,por kjo ne realitet nuk ka agzistuar kurre dhe a's qe d'ot egzistoj ndonjeher.Ah,ajo nate ,ah ai qaste do te mbesin gjithnje kujtim i pa-shlyer ne jeten time,vetem aj kujtim me mban te gjalle.Tani te humba pergjithmone ,i erdhi fundi dashurise sone.Keshtjelles se dashurise sone i erdhi fundi,por nje gje mbaje ne mend :der ne fund te jetes do te pershendes me bardhesine e shpirtit tim,ndersa ne mbemje te enderroj enderra te bukura por,ne kraharorine tjetres.Edhe pse jam larg teje fizikisht,me mendje e me zemer gjithnje do te jem me ty,mos me thuaj se jam e marre ,mos me thuaj se jam e c'mendur. Lamtumire engjulli im,lamtumire me i shtrenjeti i jetes sime,lamtumire dashurija ime e madhe,dije se dikush te do dhe nuk do te pushoj kurr se dashuruari ty{?}.Te dua me shume se kurre

_________________


goni574@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.forumylli.net.tc
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIJE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIJE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema te lira-
Kėrce tek: